Just niiviisi ärkavad sajad noored üle Eesti. Pole sõpru. Pole lootust. Pole võimalust oma probleemiga midagi ette võtta. Perekonnasuhted on rikutud. Kool jääb unarusse. Töökohalt antakse kinga. Arvuti on kinnisidee. Ja ilma selleta ei ole enam võimalik elada.


Mina ju sõltuvusse ei jää…

Tõsi, enamik inimesi võivad arvutit probleemideta kasutada. Elu raskendamise ja probleemide tekitamise asemel suurendavad arvutid ja internet tunduvalt kasutajate valiku- ja tegutsemisvabadust. Aga mõnel juhul läheb kõik see kontrolli alt välja. Suhted ja kõik muu, mis leiab aset väljaspool virtuaalreaalsust, jookseb rappa. Kujuneb välja arvutite kuritarvitamine, mis muutub sõltuvuseks.

Ning siis, kui ise oma armetut olukorda märgatakse, asutakse end kümne küünega kaitsma. Valetatakse sõpradele, valetatakse vanematele. Valetatakse koolis. Valetatakse tööjuures. Probleemi eitatakse. Ja seeläbi lastakse sõltuvusel süveneda.

Lõpuks, kui sõltuvust tunnistatakse, on sellest vabanemine juba vägagi raske. Mõnes mõttes võib selliseid arvutiprobleeme võrrelda näiteks viimasel ajal Eestis palju kõneainet tekitanud kasiinosõltuvusega. Nii nagu arvuti ja interneti kuritarvitamine, on ka liigne kasiinomängurlus eelkõige vaimset sõltuvust tekitav käitumishäire.

Ohtlik meelelahutus

Kõige suuremat netisõltuvuse ohtu tekitavateks rakendusteks peetakse jututubasid, MUDe (Multi User Dungeone) ja muud taolist meelelahutust. Jututoad on sõltuvust tekitavad eelkõige oma sarnasuse tõttu tõeliste inimsuhetega. MUDides on ohtlikuks teguriks konkurents teiste kasutajatega.

Kergesti näivad arvutitest sõltuvusse jäävat kontoritöötajad, teismelised, üliõpilased ja koduperenaised. Ühesõnaga kuuluvad arvutisõltlaste hulka need, kel on aega, võimalusi ja oskusi arvuti kasutamiseks ning kes kannatavad väheste suhtlemisvõimaluste käes. Siiski ei ole tegemist mingite gruppide probleemiga. Arvutisõltuvus võib tabada nii noori kui vanu, nii mehi kui naisi.

Arvutiga abielus

Kui enamik inimesi kasutab arvutit osana normaalsest igapäevaelust, siis sõltlased lähevad tavainimestest veelgi kaugemale ning arvutist saab nende jaoks kindel ja lahutamatu partner, keda tavaelus tihti leida ei suudeta.

Niisugusel arvutiga sõlmitud abielul on aga nii inimese psüühikale kui füüsisele ohtlikud tagajärjed. Suureneb ärrituvus, tekivad unehäired, sagenevad pea- ja seljavalud, toitutakse ebaregulaarselt, aja- ja huvipuuduse tõttu kannatab isiklik hügieen.

Sõltuvusest vabaks

Kuigi arvutisõltuvust ei tunnistata tänaseni tõsise meditsiinilise probleemina, leidub mitmeid võimalusi, et sellest vabaneda. Abi saamiseks võib pöörduda psühholoogi poole või hakata kasutama mõnd internetis leiduvat tugigruppi. Et sellise grupi juurde pääsemine toimub just arvuti teel, võib ehk imestama panna. Aga eks ravitakse ju ka näiteks heroiinisõltlasi samuti narkootilise metadooniga…