Eesti natsijuhi varandus läheb täna oksjonile!

(12)
Reuters/Scanpix
aA

Täna õhtul toimuval "Antiigiraporti" sügisoksjonil tuleb müüki Eesti Salapolitsei ja SD juhile 1943. aastal kingitud kunstiteos.


"Suvine maastik" tuleb müüki

Sõja-aegse Eesti ühele kõige mõjukamale mehele kingitud maal, Roman Nymani "Suvine maastik", tuleb täna õhtul müüki alghinnaga 4900 eur. Teos on üks seitsmekümnest maalist, mis endale "Antiigiraporti" vahendusel uue omaniku leiavad.

"Tegu on väga esindusliku suure kunstiteosega," ütleb oksjoni läbiviija Mart Sander. "Ega Nymani teos ei ripu asjata ka presidendi töölaua kohal. Esimese Vabariigi ajal oli ta väga populaarne kunstnik, sai 1939.aastal ka Valgetähe IV klassi teenetmärgi. Sõja ajal elas ja töötas ta Tallinnas ning tema akadeemiline maalimisviis oli uutele võimukandjatele meelepärasem kui Pallase impressionistlik maalilaad."

Dr Martin Sandberger saabus eestisse 1941. aasta suvel koos uuete isandatega. 1942. aasta kevadest kuni 1943. aasta septembrini oli Sandberger Saksa Riigi Ida maa-ala Riigikomissariaadi Eesti kindralkomissariaadi Julgeolekupolitsei ja SD juht Eestis. Seejärel edutati Sandberger Saksamaale Julgeolekuteenistuse välisluuresse ning sõja lõpul oli ta Julgeolekupolitsei ja SD juht Itaalias.

ERAKOGU

Pääses surmanuhtlusest

Kaasaegsed on Sandbergerit iseloomustanud kui väga veetlevat, sügavalt kultuurset ning sõbralikku inimest. "Tundub, et just tänu temale oli olukord sõja-aegses Eestis võrdlemisi rahulik ning sakslaste ja eestlaste vahel valitsesid sõbralikud suhted," ütleb Mart Sander. "Ta suhtus eestlastesse ja meie pisut naiivsesse iseseisvuse taastamise püüdesse väga sümpatiseerivalt ja kostis mitmel puhul "kõrgemal pool" meie eest."

Samas oli Sandberger aktiivne kommunistide ja juutide vastu võitleja ning just tema teatas 1942. aastal Hitlerile, et Eesti on esimese Euroopa riigina „juudivaba“.

Nürnbergi järelprotsessil määrati Sandbergerile surmanuhtlus. Muuseas, kohtupidamise ajal valvasid kohtualuseid varem Saksa sõjaväes teeninud ning pärast kapitulatsiooni ameeriklaste poolt endiseid juhte valvama võetud sõdurid 4221. Eesti Vahikompaniist. 1951. aastal muutis armuandmiskomisjon Sandbergeri karistuse eluaegseks vanglakaristuseks, kust ta hiljem vabastati rannarootslaste tunnistuste alusel.

Pärast vabanemist tegutses ta juristina ning elas kuni surmani 2010.aastal Stuttgardi lähedal. Tema lahkumisel nimetas maailma press teda "viimaseks suureks natsiks" - 99aastane vanahärra oli tõepoolest viimane veel elus olnud kõrge natsisaksa võimukandja.

Maal kujutab põgenemist reaalsusest

"Nyman lõi maali ilmselgelt tellimustööna," ütleb Mart Sander. "Oma stiililt on see rõhutatult akadeemiline, natuke liiga maguski. Kunstnik on püüdlikult "uue aja" maitsega kaasas käinud. Suvisesse päiksevalgusse uppuv rauge maastik on põgenemine reaalsusest."

Maali taga olev, imeilusa kalligraafilise käekirjaga vanas saksa keeles maalitud etikett teatab, et tegu on kingitusega Dr Sandbergerile tema Eesti kolleegidelt, mälestuseks Eestist lahkumise puhul. Kuna Sandberger oli ka Eesti Omakaitse ülem, võisid just eestlased Nymanilt teose tellida.

Lisaks tulevad oksjonil enampakkumisele ka muud haruldased teosed sellistelt eesti kunstnikelt nagu Oskar Hoffmann, Nikolai Triik, Aleksander Tassa, Paul Burman, Johannes Võerahansu, August Jansen, Richard Sagrits, Andrus Johani ja paljud teised.

Kunstnik Nymani maali "Suvine maastik" ning teisi teoseid saad näha SIIT.
,


Allikas: Kroonika
Viimased uudised