Suurbritannia on lauluvõistlusel osalenud alates teisest lauluvõistlusest, mis toimus 1957. aastal. BBC soovis osa võtta ka kõige esimesest Eurovisionist, ent paraku jäidi oma võistlusloo esitamisega hilja peale.

Kuni 1998. aastani jõudis riik lauluvõistlustel pea alati esikümnesse, kuid alates 1999. aastast Suurbritannia edu pöördus. Brittide ebaedu üheks põhjuseks võib olla 1999. aastal läbi viidud muudatus — kui varem pidi iga riigi laul olema selle riigi ametlikus keeles, siis Euroopa Ringhäälingute Liit otsustas selle reegli tühistada ning peale seda on suurem osa laule kõlanud inglise keeles.

Hoolimata hilisematest kehvadest tulemustest, on Suurbritannia endiselt üks edukaimaid riike lauluvõistlusel — esiviisikusse jõudnud kokku 29 korda ja võit on koju viidud viiel korral.

Koos Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia ja Hispaaniaga kuulub Suurbritannia “Suurde viisikusse” ehk riikide hulga, mis pääsevad olenemata tulemustest igal aastal automaatselt Eurovisioni finaali. Ühtlasi on “Suur viisik” rahaliselt ka üritust korraldava Euroopa Ringhäälingute Liidu suurimad toetajad.Riigi tänavune eurolaul selgus eile BBC telesõus “Eurovision: You Decide” ja võitjaks pärjati lauljatar SuRie looga “Storm”.

SuRie artistinimi moodustub tema kodanikunimest Susanna Marie. Ta on klassikalise muusika taustaga lauljatar, kelle lavakarjäär sai alguse juba noores eas. Noort Susannat võis tihti leida lühijutte, luuletusi ja lüürikat kirjutamast ning peagi sai sellest hobist laulukirjutamine. Talle on muusikaliselt eeskujudeks olnud Tori Amos, Regina Spektor, Billy Joel ja Alicia Keys. Hilisematel aastatel on inspiratsiooni pakkunud ka Emiliana Torrini, Ry X, Agnes Obel ja Imogen Heap.

Ta käis muusikat kirjutamas ja salvestamas nii Londonis, Kreekas, Austraalias, New Yorgis, Los Angelese ja Kalimantan ning tema rännakute kulminatsiooniks sai 2016. aastal ilmunud debüütalbum “Something Beginning With”.

Eurovision pole Su Rie jaoks võõras — tema teekond algas juba aastal 2015, kui ta oli Belgiat esindanud Loïc Notteti taustalaulja ja -tantsija. Lugu “Rhythm Inside” pälvis toona neljanda koha. Ta naasis möödunud aastal võistlusele taaskord Belgia delegatsiooniga, olles Blance’i loo “City Light” muusikaliseks lavastajaks. SuRie pälvis kutseid laulukirjutajate laagritesse üle kogu Euroopa ja talle lähenes ka BBC, kes kutsus naist osalema saates “Eurovision: You Decide”.

Veebisaidi eurovisionworld.com ennustustabelis paikneb Suubritannia hetkel 27. kohal.

• make up by @jesssummerb 💗 •

A post shared by SuRie (@surieofficial) on

• TONIGHT 💩 • BBC One, 10.35pm

A post shared by SuRie (@surieofficial) on

• red carpet ready 🇪🇸 •

A post shared by SuRie (@surieofficial) on

• AmsterDAM, @eurovision_in_concert, you ready? •

A post shared by SuRie (@surieofficial) on